Nem tudom, ki hányszor szokott nagytakarítást végezni a kecójában, én viszonylag sűrűn, háromhavonta megejtem ezt a projektet. Egyrészt allergiás vagyok a porra, így a portalanítás-felporszívózás-felmosás kombináció csak ideig-óráig kíméli meg a szaglószervemet. Másrészt a háziállatok szőre miatt kénytelen is vagyok sűrűbben takarítani. (Bár ezt az áldozatot szívesen bevállalom az okos, hízelgő fejükért cserébe. :) ) De ha már nagytakarításba fogok bele, akkor a “csináld rendesen” alapelvet követem. Ha betartjátok az alapszabályokat, és pontról pontra haladtok a takarítás menetének kézikönyvében, ti is hatékonyak lehettek. Sokaknak logikusnak tűnhet a folyamat, de hátha van, akinek segít.
Tervezd meg a nagytakarítást!
Az alaptakarításon túl a tavaszi vagy őszi nagytakarítást mindenképpen érdemes tervezéssel kezdeni, hiszen sok olyan dolog kerül előtérbe ilyenkor, ami önmagában elfoglal akár egy egész napot is, főleg, ha alaposak és részletesek akarunk lenni.
- Írd össze, mit szeretnél elvégezni nagytakarítás címszó alatt, valamint azt is, hogy egy-egy fázis nagyjából mennyi időbe telhet! Amint kirajzolódik előtted, hogy mi is a feladat, már könnyebben rendelheted hozzá az eszközöket, és tűzheted ki a dátumot.
- Vésd be naptáradba a nagytakarítás napját/napjait! Ez a lépés lelkiekben is segít felkészülni az elkerülhetetlenre.
- Szerezd be időben a szükséges, de hiányzó eszközöket, takarítószereket! Mondanom sem kell, elég ciki helyzet tud lenni, ha az otthonkádban, nyakig porosan a nappali közepén veszed észre, hogy nincs több bútorápoló, pedig eddig még csak egy szekrényen vagy túl.
Tipp: Szervezz be segítséget! Nem feltétlenül hivatásos takarítóbrigádra gondolok, - bár, aki megengedheti magának, miért ne - hanem a családra, a párodra, barátokra/barátnőkre. Egyrészt a több szorgos kéz mindig hamarabb tudja abszolválni a kitűzött feladatokat, másrészt pedig a társaság mindig motiváló erő és a hangulat is vidámabb. :)
A nagytakarítás 10 pontja
A legnagyobb hatékonyságot akkor érheted el takarítás közben, ha megtartod ezt az egyszerű és átfogó szabályt: belülről kifelé, fentről lefelé. Azonban ez inkább csak a heti, rendszeres takarításokkor elég információ, a klasszikus nagytakarítás idején több mindenre kell gondolnunk.
- Kezdd a rendrakással! Ameddig kupi uralkodik a lakásban, nehéz átlátni, mit-hova-miért. A szennyest tedd a szennyestartóba, pakold össze az újságokat, mosogass el és pakolj el a mosogató szárítóról, vasald ki a már régóta gyűlő “vasalnivaló-kupac” ruhát stb. Mindezt csak azért, hogy ne legyen útban semmi.
- Folytasd a szanálással! Számomra a nagytakarítások mindig a legmegfelelőbb alkalmak arra, hogy megváljak régen használt holmijaimtól, valamint kidobjam a szemétnek titulált csecsebecséket és a felhalmozott, de időközben feleslegessé vált tárgyakat. Átnézem az éléskamrát és a hűtőt, ahol a lejárt és megromlott ételek szintén a kukában landolnak. A fürdőszobát és a pipere holmijaimat sem kímélem. Előfordul, hogy a ruhatáram is beleesik egy-egy nagytakarítási hullámba. A lényeg, hogy “belül” is rend legyen.Tipp: A válogatással egyidőben takarítsd le az adott területet: polcokat, belső szekrényeket és felületeket, a hűtőt!
- Száműzd a mosógépbe vagy a tisztítóba a függönyöket, ágytakarókat és a szőnyegeket! Előnye ennek a lépésnek, hogy bárhova beiktatható, hiszen a mosógép magától mos, a mosoda meg úgy is máshol van és időre végeznek.
- Pókhálózás! Lehet, hogy nem látod, de hidd el, hogy ott van. Simogasd csak végig seprűvel vagy direkt erre a célra gyártott pókhálózóval a falakat és sarkokat, mindenhol!
- Suvickold tisztára az ablakokat és a kereteket is, kívül-belül! Sokan szeretik ezt a projektet a végére hagyni, én viszont amondó vagyok, hogy jobb túl esni rajta még az elején.
- Ne feledkezz meg az ajtókról, az ajtókeretekről, a küszöbökről, a konnektorokról és a villanykapcsolókról sem! Az alaposság kéremszépen az alaposság: csillogjon-villogjon minden. :)
- Haladj helyiségről helyiségre a részletesebb takarítással! A részletesebb takarítás alatt a portörlést és az általános tisztítást értem.
- Például, ha a konyhával folytatod a nagytakarítást, akkor elméletben a polcokat és fiókokat belülről már kitakarítottad, miközben szanáltál és rendet raktál. Így ami hátra maradt: a szekrények kívülről, portörlés a nehezebben elérhető helyeken is, vízkötlenítés a mosogató környékén, a konyhai eszközök kitisztítása (pl. mikro, vízforraló, kávéfőző).
- A fürdőszobában ne csak a csaptelepeket és a kádat/zuhanyzót vízkőtlenítsd, hanem mosd le az összes csempefelületet is! A WC-t is alaposan, minden zugában fertőtlenítsd! A mosógépet rendszeresen szoktad tisztítani? Ha nem, akkor ezt is vedd fel az elvégzendő feladatok listájára nagytakarítás idején. Ha sok a szekrényed a fürdőben, ne feledkezz meg a portörlésről sem!
- A szobákban a portalanítás ne csak a látható és látszó felületekről szóljon nagytakarítás során, hanem a nehezen elérhető zugokat is töröld le, a szekrények tetejével együtt! Emellett a szabadon álló dísztárgyakat is szabadítsd meg a portól!
- Ha úgy érzed, mindent alaposan letakarítottál, még azt is, ami nincs szem előtt, akkor végezetül koronázd meg a nagytakarítást egy alapos porszívózással és felmosással! Előtte érdemes minden földön lévő tárgyat és dolgot felpakolni valamire, esetleg kitenni az udvarra/teraszra, hogy könnyebben közlekedj a porszívóval és a felmosóval. Például a székeket az étkezőben felfordítani az asztalra, azokra rápakolni a gitárállványt és a szobainast, csak hogy személyes példával is éljek. :)
- Végezetül szellőztess, a takarító eszközöket is tisztítsd ki, valamint pakolj mindent vissza a helyére!
- Ha kertes házban laksz, irány ki a szabadba folytatni a nagytakarítást! Igaz, a kerti munkálatok eléggé időjárás függőek, de ha már nagytakarítás, akkor kívül-belül csillogjon a porta.
Extra tippek a mosolygós takarításhoz
Sokan bizony úgy állunk neki lakásunk és házunk kitakarításához, hogy egyből húzzuk a szánkat, és kötelezően, de kedvtelenül látunk hozzá. Dobd fel a takarítást, és válogass a következő tippek közül!
- Oszd fel a teendőket több napra! Így nem lesz az az érzésed, hogy 1-2 napod teljes mértékben a takarítással telik el.
- Kérj segítséget a takarításhoz! Már fentebb említettem, hogy társaságban sokkal jobb a munkakedv, ráadásul hamarabb is végeztek.
- Hallgass közben zenét! Remek alkalom, hogy nosztalgiázz kedvenc slágereiden, vagy képbe kerülj a legújabb zenei stílusokból. Még táncolhatsz is közben, amivel ráadásul plusz kalóriákat égetsz el takarítás közben. ;)
- Jutalmazd magad munkád végén, és ezt már találd ki jóval előtte! Ha van cél, amit a nagytakarítás teljesítésével érhetsz el, ráadásul motiváló cél, akkor sokkal könnyebb lesz nekiállni a feladatnak.