Sokáig albérletből albérletbe vándoroltam, mire kialakíthattam saját kis kuckómat egy aranyos lakásban a főváros szélén. Egészen addig csak ruháim voltak és pár apróbb konyhai kisgépem, felszerelésem. Így minden albérletben szenvedtem a mosógépekkel. Azok a nők, akik háztartást vezetnek, biztosan értik, mire gondolok, amikor azt mondom, hogy a mosás egy soha véget nem érő feladat. Állandóan gyűlik a mosatlan, amit aztán megint ki kell mosni, ráadásul legalább 2-3 félét mosunk külön (színes, fehér, fekete), így a legtöbb víz és áram bizony a ruháink tisztítására megy el egy háztartásban. Másik oldalról nézve akadt olyan mosógép is, ami igencsak benne volt már a korban, így csoda volt, ha 3 óra alatt tudott abszolválni egy programot. Ráadásul nem hagyhattam magára, mert akkor ki indítja el az öblítő programot? Egyszóval, meggyűlt a bajom a mosógépek körül, így amikor kézhez kaptam a saját lakásom kulcsát, már akkor tudtam, hogy a mosógépem megválasztását körültekintően fogom elvégezni.
Összeszedtem a legfőbb tudnivalókat, amiket nekem is végig kellett járnom és gondolnom, mielőtt megvettem lakásomba a saját mosógépemet.
- Méricskélj, gondolkodj és számolj! Előbb azt találd ki, hova szeretnéd tenni a mosógépet. Egyszerűbb, ha már otthon a lakásban leszűkíted a lehetőségek körét, így nem veszel el az áruházak kínálatában. Én például nem is a fürdőszobába helyeztem el, hanem a konyhába, egyfajta beépített mosógépként. A lakás adottságai, hogy viszonylag pici a fürdőm, de a konyhám viszonyítva pedig óriási, így egy alsó szekrényt beáldoztam a mosógépnek a konyhában.
- Mekkora a háztartás, amire mosnál? Egyfajta méretben és egyazon márkán belül nagyjából az a típusok között a legszembetűnőbb különbség - a programokat és extrákat leszámítva - , hogy hány kg ruhát tehetsz bele maximum. Létezik 3 kg mosókapacitású, talán ez a legkisebb, egészen 10 kg-ig. Saját véleményem szerint 3 kg nagyon pici. Ha csak egy ekkora mosógép férne el a lakásodban, akkor talán érdemesebb nyilvános mosodákban gondolkodnod, mert így anyagilag még mindig olcsóbban kijönnél. Persze, kinek mi a fontos. :) Egyedülállóként 6-7 kg-os teljességgel elegendő, ennél nagyobb felesleges, mert nem tudnád kihasználni. Kis mennyiséggel elindítani egy 10 kg teherbírású gépet szinte pocsékolás. Annyi ruhát meg nem tudsz összegyűjteni, mert egy idő után már nem lenne, mit felvegyél. A családosoknak pedig értelemszerűen a nagyobb mosókapacitással rendelkező mosógépek a megfelelőek, hiszen a kisebb mosógépek állandóan mennének egy ilyen háztartásban.
- Tengernyi program és gomb, de mégsem úgy most, ahogy azt Te szeretnéd. Sajnos, jómagam sem tudom, miért tesznek annyi programot egy mosógépre, mikor legfeljebb 3-at használsz róla. (Van, aki csak egyet.) Nos, talán azért, mert ezek a kezdetleges energiahatékonyabbá tévő funkciók a mosógépeken. Például egy nagyon koszos, gyerekek által használt, sáros ruhadarabokat nem fog egy rövidebb, kímélő program megfelelően kitisztítani. Míg ezzel szemben a sportruházatot, ami maximum csak izzadtságszagú, felesleges 3 órán keresztül mosatni a géppel. Nem tudom, Te hogyan szoktál programot választani, de megosztom Veled az én fortélyaimat, hátha segít. :)
- Leghosszabb program, állítható hőmérséklettel egészen 90 fokig, magasabb de állítható centiztetés. Ezt a programot akkor használom, ha tényleg nagyon koszos ruhákat szeretnék mosni, vagy törülközőket, ágyneműt, szőnyegeket. Főleg, mert utóbbiakat magasabb hőmérsékleten is mosom, mint az átlag ruhákat. A centrifugát pedig csak akkor szoktam pár fordulatszámmal feljebb tolni, ha pokrócokról, törülközőkről és nagy nedvszívóképességű textildarabokról van szó.
- Közepes hosszúságú program, fix fordulatszámmal, állítható hőmérséklettel 60 fokig. Ez az én általános programom. Alapvetően 40 fokra van állítva a hőfok, a centrifuga is kedvező. Csak bedobálom a ruhát, mosószer, öblítő és már mehet is.
- Rövid program, alacsony fordulatszámú centrifugával, alacsonyabb hőmérséklettel. Sajnos vagy szerencsére imádok érzékeny ruhákat venni / hordani, amik megkövetelik, hogy a mosógép vigyázzon rájuk, így ezt a programot használom a kímélő mosáshoz.
- Felültöltős vagy elöltöltős az igazán hatékony? Használtam mindkét fajtát az albérletes korszakban, így tudok némi különbséget tenni. Nyilván nem laktam olyan sokáig egy-egy helyen, hogy minden probléma előjöjjön, de azért egyet állíthatok: a felültöltős is van olyan jó, HA (!) rendszeresen önmagad kitakarítod. A rendszeres jelző (2-3 havonta), pedig nagyon is komolyan értendő. Nem vagyok műszaki zseni, de a felültöltős mosógépeknek a mosószeradagolójuk valami eszméletlen furcsán van kialakítva, mert ha megtöltöm, és lecsukom, azt gondolná az ember, hogy “na most minden egyszerre ráfolyik a dobra, nagyszerű”, pedig nem. Így ebből kifolyólag, hamar beleszárad az öblítő, könnyen elkezd büdösödni, és mosás után az egész dob nehezebben szellőzik ki, könnyen bedohosodik. Bár ezt megkönnyítve legalább egyszerű szétszedni és tisztítani, valamint kisebb helyen is elfér egy felültöltős mosógép. Ezzel szemben az elöltöltősökkel sosem volt bajom, nyilván ezeket is tisztítani kell bizonyos időközönként, de úgy érzem, kevesebb volt a gond velük. Hatékonysági szempontból is az elöltöltős mosógépek mellé tenném a voksom. Ugyanis a felülöltőseknél előfordult, hogy kétszer kellett kimosnom egy adagot, mert nem lett teljesen tiszta.
- Érdemes mosógép vásárlásakor az energiahatékonyságot megfizetni? Igen, igen, érdemes! :) Nagyon sok spórolós blog is foglalkozik azzal, hogy érdemes az elején kicsivel többet szánni új holmijaink beszerzésére, de hosszabbtávon egészen biztosan megtérül az ára az energiahatékonyság miatt. Számlakimutatással most ezt nem tudom igazolni nektek, de érezhető az okos gépek pénztárcára mért kedvező hatása, még a mosógépeknél is.
Természetesen aláírom, hogy nem mindenkinek ezek a legfontosabb szempontok egy mosógép kiválasztásakor. Előfordulhat, hogy valakinek mindegy a méret, mindegy, hogy mit tud, talán még az is mindegy, hogy mennyibe kerül. Valakinek csak az a fontos például, hogy minden milyen áron, de minél hamarabb végezzen, és mondjuk jöhessen a következő adag. Nekik találták ki azt a funkciót, amit már nagyon sok mostani új mosógépbe beletesznek, nem csak kifejezetten egy márkába. Ez a funkció pedig a VarioPerfect. Egyetlen mosógépen tudod kiválasztani, hogy neked most éppen melyik a fontosabb: az, hogy energiatakarékos legyen, vagy most az, hogy minél hamarabb végezzen. Ezen az oldalon most éppen akció van ilyen fajta mosógépekre, 2015 november végéig.
Remélem, tudtam segíteni a mosógép-választás kapcsán. Ha nem, akkor itt egy szakmai segítség is, ha pontosabb műszaki paraméterekre lenne szükségetek.